Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie
22 lutego 2023

Czas zacząć wielkopostną drogę

Zakończył się tegoroczny karnawał. Dziś przypada Środa Popielcowa. Otwiera ona święty, szczególny czas Wielkiego Postu. Już dzisiaj podejmijmy dobre postanowienia, do których zachęca nas Pan Jezus. Starajmy się być bliżej Pana Boga w modlitwie, rezygnować z tego, co do życia nie jest konieczne, dzielić się dobrem z bliźnimi. Zewnętrznym znakiem naszego wejścia na drogę pokuty i nawrócenia jest posypanie głowy popiołem. W kulturze Izraela ten gest był wyrazem wielkiego smutku, żałoby i pokuty. Popiół przypomina też, że wszystko, co ziemskie, powstało z prochu ziemi i znów w proch się obróci. Ten rozpad jest skutkiem grzechu. Jednak kapłan, posypując głowy wiernych popiołem, czyni nad nimi znak krzyża, który oznacza oczyszczenie i zmartwychwstanie. Zatem Wielki Post – czas pokuty, postu, wyrzeczeń i modlitwy – ma służyć naszemu nawróceniu, ma przygotować nasze serca na owocne przeżycie radosnych świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Msze św. z obrzędem posypania głów popiołem sprawowane będą o godz. 7.00, 9.30, 11.00, 15.00, 18.30 zaś w Rudgerzowicach i Rakowie o godz. 17.00.

 

Tego dnia obowiązuje nas post ścisły (jeden posiłek do syta i dwa mniejsze oraz wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych). Do zachowania postu ścisłego zobowiązani są wierni pomiędzy 18. a 60. rokiem życia. Natomiast wszystkich od 14. roku życia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. W myśl przykazań kościelnych czas Wielkiego Postu jest także okresem pokuty, dlatego jako wierzący nie organizujemy hucznych zabaw i nie bierzemy udziału w takich spotkaniach.

 

Pomocą w przeżywaniu czasu pokuty i nawrócenia będą nabożeństwa wielkopostne. Od piątku rozpoczynamy sprawowanie nabożeństw Drogi Krzyżowej. Do rozważania wydarzeń z ostatnich godzin Chrystusa zapraszamy w piątek: o 14.30, o 16.30 (dzieci), oraz o 18.00 (młodzież i dorośli). W niedzielę rozpoczniemy odprawianie Gorzkich Żali. Nabożeństwa z kazaniem pasyjnym będą sprawowane o godz. 17.00. Ofiary zbierane podczas Gorzkich Żali, składane do świeczników, gdzie zapalamy światełka: płomienia miłosierdzia przy kaplicy adoracji oraz podziękowań i próśb przed obrazem Matki Bożej Nieustającej Pomocy, przeznaczone będą w Wielkim Poście na kwiaty do Bożego Grobu.

 

 

Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w ŚwiebodzinieSanktuarium Miłosierdzia Bożego w ŚwiebodzinieSanktuarium Miłosierdzia Bożego w ŚwiebodzinieSanktuarium Miłosierdzia Bożego w ŚwiebodzinieSanktuarium Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie

Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie
Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie

SANKTUARIUM

MIŁOSIERDZIA BOŻEGO W ŚWIEBODZINIE

Copyright © 2024 Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie

 

Designed & made by Darioplus