SANKTUARIUM

MIŁOSIERDZIA BOŻEGO W ŚWIEBODZINIE

Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie
Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie
ZESŁANIE DUCHA ŚWIĘTEGO
31 maja 2020
 

 

 1. W dzisiejszą uroczystość Zesłania Ducha Świętego, nazywaną w Polsce „Zielonymi Świątkami” Kościół modli się: „Panie, nasz Boże, spraw, aby zgodnie z obietnicą Twojego Syna Duch Święty dał nam głębiej zrozumieć tajemnice Eucharystii i doprowadził nas do całej prawdy”. On umacnia to co słabe, prostuje to co błędne, rozgrzewa oziębłe i przynosi błogosławieństwo pokoju. Nie lękajmy się, On wszystkiego nas nauczy. Tylko otwórzmy się na Jego światło i pamiętajmy, że każda Eucharystia jest wciąż dokonującą się Pięćdziesiątnicą.

 

 1. Tegoroczna uroczystość Zesłania Ducha Świętego przynosi nam szczególną nadzieję w sytuacji zmagania z trwającą wciąż w naszym kraju epidemią. Po okresie ograniczeń, które radykalnie wpłynęły na życie Kościoła na świecie i w naszej ojczyźnie, pojawiają się warunki powrotu do coraz pełniejszego udziału w chrześcijańskim życiu. 

  W kościołach i kaplicach przestają obowiązywać limity gromadzących się osób. Choć wierni nadal zobowiązani są w obiektach kultu religijnego do zakrywania ust i nosa dozwolone stają się zgromadzenia plenerowe do 150 osób. Ich uczestnicy muszą jednak zasłaniać usta i nos lub zachować 2-metrowy dystans.

  W związku z tym, z dniem 1 czerwca br. bp Tadeusz Lityński odwołuje dyspensę z 14 marca br. dotyczącą obowiązku uczestnictwa we Mszy św. w niedziele i święta nakazane. Powracamy zatem do obowiązujących w prawie kościelnym zasad, od przestrzegania których zwolnione są jedynie osoby chore, w podeszłym wieku, przebywające na kwarantannie czy też z innych ważnych przyczyn niezdolne do fizycznej obecności na Mszy św. Zachęcamy zatem wszystkich wiernych do włączania się z roztropnością ale i odwagą w życie duszpasterskie naszej parafii.

 

 1. Dziś, po Mszy św. o godz. 11.00, swoje spotkanie będą mieli rodzice dzieci przygotowujących się do przyjęcia I Komunii świętej.

 

 1. Jutro – w drugi dzień Zielonych Świąt - obchodzimy święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła. Podczas Soboru Watykańskiego II biskupi polscy złożyli prośbę o ogłoszenie Najświętszej Maryi Panny Matką Kościoła i oddanie całej ludzkości Jej Macierzyńskiemu Sercu. Papież św. Paweł VI ogłosił Maryję Matką Kościoła. Poniedziałkowe święto podkreśla rolę, jaką Maryja odgrywa w historii zbawienia i w Kościele.

 

 1. Również jutro - po wieczornej Mszy św. - zapraszamy na spotkanie Kręgu Biblijnego.

 

 1. Wszystkie dzieci naszej parafii, z okazji Dnia Dziecka, zawierzymy Najświętszemu Sercu Pana Jezusa podczas pierwszego nabożeństwa czerwcowego w poniedziałek o godz. 18.00. Nabożeństwa czerwcowe, podczas których śpiewamy Litanię do Serca Pana Jezusa wynagradzając Panu Bogu wszystkie nasze grzechy i nieprawości, sprawowane będą w naszym kościele w tygodniu o godz. 18.00 a w niedzielę o 17.30.

 

 1. W środę naszym parafialnym zwyczajem po Mszach św. o godz. 9.30 i 18.30 gromadzimy się na Nowennie do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

 

 1. W pierwszy czwartek miesiąca będziemy przeżywali święto Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana. Niech to będzie dzień szczególnej modlitwy naszej wspólnoty parafialnej za powołanych do kapłaństwa, o ich świętość i wytrwałość w kapłańskim posługiwaniu. Tego dnia wraz z grupą Przyjaciół Paradyża zapraszamy na całodzienną adorację Najświętszego Sakramentu (lista - jak zawsze - wyłożona jest na stoliku przy wyjściu z kościoła) oraz na modlitwę różańcową o godz. 17.30 i spotkanie formacyjne po Mszy św. wieczornej.

 

 1. W tym tygodniu przypadają również pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. Pierwszy piątek jest dniem Komunii św. wynagradzającej za grzechy osobiste i całego świata. Okazja do spowiedzi świętej pierwszopiątkowej - jak zawsze pół godziny przed Mszami o godz. 7.00 i 9.30, podczas Godziny Miłosierdzia i od godz. 17.30. Zachęcamy też do włączenia się w całonocną adorację Najświętszego Sakramentu. Na stoliku z tyłu kościoła wyłożona została lista, na której możemy zapisać planowany czas naszej adoracji.

 

 1. Zbliża się egzamin maturalny. Chcemy zaprosić naszych maturzystów do wspólnego zawierzenia i prośby o światło Ducha Świętego oraz dobre rozeznanie drogi życiowej podczas Mszy św. w piątek o godz. 18.30.

 

 1. Niepokalane Serce Maryi uczcimy w pierwszą sobotę miesiąca podczas nabożeństwa wynagradzającego o godz. 8.30 i Mszy św. o godz. 9.30. Po zakończeniu Eucharystii odbędzie się zmiana tajemnic Żywego Różańca. Nie ma tego roku tradycyjnej Pielgrzymki Żywego Różańca na Jasną Górę. Przewidziano pielgrzymowania duchowe zapraszając do duchowej łączności w piątek podczas modlitwy różańcowej o godz. 20.00 prowadzonej w Radio Maryja i Apelu transmitowanego przez TV TRWAM. W sobotę zaś zaproszeni jesteśmy do duchowej łączności podczas Eucharystii transmitowanej z Kaplicy Cudownego Obrazu o godz. 13.30 również w TV TRWAM.

 

 1. Ze względu na okoliczności nie będzie w najbliższą sobotę odwiedzin chorych. Niemniej zawsze, gdy zachodzi potrzeba spowiedzi czy udzielenia namaszczenia chorych ze względu na pogarszający się stan zdrowia można o tę posługę poprosić dzwoniąc na parafialny numer telefonu – niezależnie od pory dnia i nocy.

 

 1. W sobotę przypada też 10. rocznica uroczystej beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki. Przez wstawiennictwo tego polskiego błogosławionego będziemy prosili o sprawiedliwość społeczną w naszej Ojczyźnie oraz o mądrość i roztropność dla rządzących naszym narodem.

 

 1. W przyszłą niedzielę będziemy obchodzili uroczystość Najświętszej Trójcy. Jednocześnie będzie to doroczny Dzień Dziękczynienia, podczas którego będziemy zbierali do puszek ofiary na rzecz budowy Centrum Opatrzności Bożej.

 

 1. Jak już informowaliśmy – w dniach 12-14 i 19-21 czerwca zaplanowany jest w naszej parafii kurs przedmałżeński. Szczegóły jego dot. znajdziemy w naszych gablotach z informacjami i na stronie internetowej parafii sanktuariumswiebodzin.pl. Wydaje się, że nie ma już potrzeby transmisji niedzielnych Eucharystii w Internecie. Niemniej - ze względu na osoby starsze i chore - chcielibyśmy spróbować pozostać przy internetowej transmisji piątkowej Godziny Miłosierdzia w formie rozszerzonej rzeczywistości 360º, którą można zobaczyć na stronie internetowej parafii. Byśmy jednak mieli większe możliwości związane z samą transmisją potrzebujemy pomocy w formie zasubkrybowania profilu parafii na kanale YouTube. Pozwoli nam to prowadzić transmisje bez używania dodatkowych urządzeń, łączenia przewodów itd. Zawracamy się więc z prośbą o rozpropagowanie wśród znajomych tej możliwości.

 

 1. Bardzo serdecznie dziękujemy również za indywidualnie składane ofiary przekazywane na potrzeby utrzymania parafii czy to bezpośrednio, czy poprzez wpłaty na konto parafialne, czy składane do skarbony w kościele. Bóg zapłać za ten przejaw współodpowiedzialności również za stronę materialną naszej wspólnoty.

 

 1. Dziękujemy również z całego serca Paniom, które w tych dniach zadbały o piękno otoczenia naszej świątyni i sanktuaryjnego dziedzińca. Dziękujemy także za troskę i ład i dekorację wewnątrz naszej świątyni.

 

 1. Stabilizuje się powoli sytuacja związana z pandemią, stąd osoby zainteresowane zapraszamy już do biura parafialnego, które będzie czynne – jak wcześniej – we wtorki i czwartki w godzinach od 16.00 do 17.00 i w soboty od 10.00 do 11.00. Niemniej zachęcamy również do tego, by wciąż korzystać z możliwości, jakie dają nowoczesne technologie i jeśli to możliwe komunikować się również telefonicznie, czy przy użyciu poczty internetowej.

 

 1. Kończy się - poświęcony czci Najświętszej Maryi Panny - miesiąc maj. Codziennie gromadziliśmy się wokół ołtarza na Eucharystii i na nabożeństwie majowym a wieczorami na wspólnej modlitwie Apelu Maryjnego. Z całego serca dziękujemy za tak liczny w nich udział a naszej młodzieży i dzieciom za przewodzenie tym modlitwom wieczornym.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

Copyright © 2020 Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie

 

Designed by Darioplus