II NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

28 lutego 2021

​​​
  1. W centrum liturgii drugiej niedzieli Wielkiego Postu Kościół stawia Jezusa, który na górze Tabor ujawnia trzem wybranym uczniom prawdę, że jest umiłowanym Synem Boga Ojca. Oni poznali prawdę o Jezusie, który ich wezwał i za którym podążyli. Niech czas postu będzie dla nas okazją nieustannego odkrywania prawdy o Tym, który na ołtarzach naszych świątyń ofiarowuje się Bogu za nas, staje się pokarmem na życie wieczne.

1. Jak co roku druga niedziela Wielkiego Postu to niedziela Ad Gentes– Dzień Modlitw, Postu i Solidarności z Misjonarzami. Pragniemy pamiętać, że obecnie na misjach w 99 krajach pracuje 1883 polskich misjonarek i misjonarzy. Są świadkami prawdy, że Bóg jest miłością i kocha każdego bez wyjątku. Będzie można wesprzeć ich dzieło ofiarą do puszek przy wyjściu z kościoła. Również Parafialny Zespół Caritas zbiera ofiary na pomoc najbardziej potrzebującym naszej wspólnoty parafialnej.

1. Jutro rozpocznie się miesiąc, w którym w szczególny sposób będziemy oddawali cześć opiekunowi Pana Jezusa – św. Józefowi. Po każdej Mszy św. będziemy odmawiali modlitwę do św. Józefa a po Mszy św. wieczornej będziemy to czynili przy ołtarzu św. Józefa znajdującym się w naszej świątyni i polecali jego wstawiennictwu sprawy naszych rodzin. Św. Józef jest nie tylko wspaniałym opiekunem Świętej Rodziny ale i niezwykłym orędownikiem w trudnych sprawach naszych rodzin.

1. 1 marca to Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, którzy są nazywani także żołnierzami niezłomnymi. Przez lata starano się wymazać pamięć o nich z historii naszego narodu. Ich miłość do ojczyzny, niezłomna walka o niepodległość i suwerenność Polski po zakończeniu II wojny światowej, ofiara życia zasługują na naszą pamięć, a przede wszystkim na pełną miłości modlitwę.

1. W nadchodzącym tygodniu przypadają pierwszy czwartek, piątek i pierwsza sobota miesiąca.

1. W czwartek wraz z Grupą Przyjaciół Paradyża zachęcamy do tego, by dziękując za dar Eucharystii naszą codzienną adorację Najświętszego Sakramentu ofiarować w intencji kapłanów i nowych powołań. Grupa przygotowała listę wyłożoną na stoliku przy wyjściu z kościoła, na której możemy zapisać planowany czas adoracji. W tej intencji o godz. 17.45 rozpoczniemy modlitwę różańcowa a o 18.30 Mszę św.

1. Pierwszy piątek miesiąca - to okazja do szczególnej modlitwy wynagradzającej Najświętszemu Sercu Jezusa za grzechy osobiste i świata. O godz. 14.30 zapraszamy na Drogę Krzyżową, którą poprowadzi Wspólnota Żywego Różańca a o 15.00 na Godzinę Miłosierdzia. Do rozważania wydarzeń z ostatnich godzin Chrystusa zapraszamy tego dnia jeszcze: dzieci o godz. 16.30 a młodzież i dorosłych o 18.00. Rozważania ostatniej drogi krzyżowej poprowadzi Grupa Przyjaciół Paradyża.

1. Okazja do spowiedzi świętej pierwszopiątkowej – jak zawsze pół godziny przed każdą Mszą św., podczas Godziny Miłosierdzia (od 15.00) oraz od godz. 17.30. Jak zawsze w okresie zimowym - nie będzie pierwszopiątkowej całonocnej adoracji Najświętszego Sakramentu.

1. W pierwszą sobotę miesiąca okazja do spowiedzi i Komunii Świętej wynagradzającej Niepokalanemu Sercu Maryi za grzechy i zniewagi podczas nabożeństwa pierwszosobotniego od godz. 8.30. Po zakończeniu Eucharystii o 9.30 będzie miała miejsce zmiana tajemnic Żywego Różańca.

1. W sobotę na spotkania formacyjne zapraszamy również młodzież przygotowującą się do bierzmowania: o godz. 11.00 z klas VII, a o godz. 12.00 z klas VIII.

1. Pandemia sprawiła, że księża nie odwiedzają w tradycyjnej formie osób starszych i chorych z Najświętszym Sakramentem. Wszystkich, którzy chcieliby, aby w najbliższą sobotę - jak wcześniej - był u nich kapłan z Najświętszym Sakramentem - prosimy o powiadomienie o tym czy to telefoniczne, czy poprzez najbliższych lub znajomych. Prosimy o powiadomienie osób starszych czy chorych o takiej możliwości. Pamiętajmy również, że zawsze, gdy zachodzi potrzeba spowiedzi czy udzielenia sakramentu namaszczenia chorych - ze względu na pogarszający się stan zdrowia - można o tę posługę poprosić dzwoniąc na parafialny numer telefonu.

1. Z soboty na niedzielę zapraszamy na Nocne Czuwanie na Różańcu w intencji dzieci i młodzieży, które rozpocznie się Mszą się Mszą św. o godz. 18.30 i potrwa do godz. 7.00.

1. Transmitowane na parafialnym profilu FB Nabożeństwa Gorzkich Żali - z kazaniem pasyjnym – są w naszej parafii sprawowane w niedziele o godz. 17.00.

1. Ruszyły zapisy na tegoroczną Ekstremalną Drogę Krzyżową - indywidualną formę modlitwy połączoną z wysiłkiem, czas wsłuchania się w to, co Bóg ma nam do powiedzenia. Zapisy na stronie www.edk.org.pl, więcej informacji na plakacie w gablocie.

1. Już na początku Wielkiego Postu zarezerwujmy sobie czas na rekolekcje wielkopostne. Poprowadzi je ks. dr Paweł Łobaczewski, dawny rektor naszego seminarium duchownego a obecnie proboszcz par. pw. Miłosierdzia Bożego w Zielonej Górze. Odbędą się one w dniach od 21 do 24 marca 2021 r. Postarajmy się tak zorganizować czas, by mogli w nich uczestniczyć wszyscy nasi bliscy. Bądźmy też dobrymi apostołami i podzielmy się tą informacją z sąsiadami, przyjaciółmi, znajomymi. Niech to będzie dla każdego z nas nie tylko okazja do refleksji nad swoim życiem, osobistego nawrócenia, ale przede wszystkim spotkanie z miłosiernym Bogiem, który po raz kolejny wychodzi nam naprzeciw.