SANKTUARIUM

MIŁOSIERDZIA BOŻEGO W ŚWIEBODZINIE

Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie
Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie
XXX NIEDZIELA ZWYKŁA
25 PAŹDZIERNIKA 2020
​​​​​​
​​​​

APEL PRZEWODNICZĄCEGO KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI

PRZED UROCZYSTOŚCIĄ WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH

 

Zbliża się dzień 1 listopada, a wraz z nim Uroczystość Wszystkich Świętych i jedna z piękniejszych polskich tradycji nawiedzania cmentarzy, pamięci i modlitwy za zmarłych.

Miarą naszej kultury duchowej jest między innymi zdolność pamiętania o tych, którzy odeszli do wieczności. Dlatego, tego dnia miliony Polaków nawiedzają każdego roku groby swoich bliskich, dowodząc tego, że ludzka miłość nie kończy się razem ze śmiercią.

W tym roku jednak znajdujemy się w nadzwyczajnej sytuacji pandemii i dużego wzrostu zakażeń koronawirusem. W trosce o życie i zdrowie naszych rodaków apeluję o rozłożenie nawiedzania grobów na dni poprzedzające 1 listopada oraz dni następujące po tej uroczystości.

Apeluję również do osób starszych, aby w tym roku odłożyły nawiedzanie cmentarzy i zostały bezpiecznie w domach, wyrażając swoją pamięć poprzez wierną modlitwę.

W związku z nałożonymi przez władze państwowe ograniczeniami sanitarnymi, dotyczącymi liczby uczestników zgromadzeń religijnych, w wielu diecezjach w Polsce zostały ogłoszone dyspensy od obowiązku udziału we Mszach Świętych niedzielnych i święta nakazane. Można z nich skorzystać również w Uroczystość Wszystkich Świętych. W tej wyjątkowej sytuacji, zamiast modlitwy w kościołach i na cmentarzach, łączmy się duchowo ze wspólnotą wiernych poprzez modlitwę w domu oraz za pośrednictwem radia i telewizji.

W tym trudnym czasie, otaczam wszystkich Polaków modlitwą, za wstawiennictwem świętych patronów naszej Ojczyzny.

 

✠ Stanisław Gądecki

Arcybiskup Metropolita Poznański

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

Wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE)

 

 

 

APEL BISKUPA ZIELONOGÓRSKO-GORZOWSKIEGO

DOTYCZĄCY WOLONTARIATU W PLACÓWKACH MEDYCZNYCH

NA TERENIE DIECEZJI

 

Drodzy w Panu,

od kilku miesięcy wszyscy stoimy przed szczególnym wyzwaniem, jakim jest pandemia koronawirusa. Nasilająca się fala zachorowań na Covid-19 coraz bardziej obciąża pracowników służby zdrowia, którzy służą często z narażeniem samych siebie. Coraz częściej dowiadujemy się także o pilnej potrzebie wolontariuszy, którzy w różnych placówkach na terenie naszej diecezji wspieraliby wykwalifikowany personel w pielęgnacji chorych.

Z tego powodu zwracam się do wszystkich diecezjan: duszpasterzy, osób konsekrowanych i świeckich oraz do wszystkich ludzi dobrej woli o to, aby rozważyli własną gotowość do podjęcia takiej misji. Wierzę, że sam Duch Święty wzbudza w wielu z nas – wierzących i tych poszukujących Boga – dobre natchnienia, daje moc do ich realizacji i przygotowuje nagrodę.

O tym, gdzie, kiedy i jak można tę misję podjąć, informujemy na stronach internetowych diecezjalnej Caritas i oraz diecezjalnego Duszpasterstwa Chorych i Służby Zdrowia.

Udzielam pasterskiego błogosławieństwa i w osobistej modlitwie polecam Bogu, przez wstawiennictwo Pani Rokitniańskiej, tych, którzy jak Miłosierny Samarytanin, „opuszczą swoją drogę, by pomóc choremu” (Kongregacja Nauki Wiary, List Samaritanus bonus, por. Łk 10, 30-37).

 

+ Tadeusz Lityński

Biskup Zielonogórsko-Gorzowski

 

 

 

 1. Zbliża się listopadowy czas naszej refleksji nad przemijaniem. Doczesne drogi znajdują swój finał w tajemnicy śmierci, która staje się w Chrystusie bramą nowego życia. Przeżyjmy nadchodzące dni w duchu jedności ze wspólnotą świętych i zbawionych oraz na modlitwie za zmarłych oczekujących pełnego udziału w odkupieniu wysłużonym przez Syna Bożego.

 

 1. Parafialny Zespół Caritas – jak zawsze w IV niedzielę miesiąca - zbiera dziś do puszek ofiary na pomoc najbardziej potrzebującym naszej wspólnoty parafialnej. Ofiarodawcom składamy serdeczne Bóg zapłać.

 

 1. Matka Boża w swych objawieniach wskazuje na różaniec - jako mistyczną broń i narzędzie Bożych zwycięstw. Wszystkich parafian zachęcamy do tej modlitwy. Ze względu na obostrzenia dzisiejszy różaniec odmówimy w świątyni sanktuaryjnej o godz. 17.30. Bez zmian natomiast - w tym ostatnim tygodniu października - dzieci zapraszamy na ich modlitwę różańcową we wtorek i czwartek o 16.30.

 

 1. Dziś jeszcze - po zakończeniu Mszy św. o godz. 18.00 – na prowadzoną adoracją Najświętszego Sakramentu zaprasza Wspólnota Matki Bożej Królowej Pokoju.

 

 1. Trwa X edycja Festiwalu Musica Misericordia. Dziś o godz. 19.00 zapraszamy na koncert zatytułowany „Mistrz i uczeń - od Baroku do współczesności” w par. pw. św. Michała Archanioła. Towarzyszące nam okoliczności - związane z pandemią - i obowiązujące nas ograniczenia sprawiają, że koncert będzie również transmitowany online na naszym parafialnym kanale YouTube.

 

 1. W środę swoje imieniny obchodzi bp Tadeusz Lityński. W tym niełatwym czasie pandemii - której skutków również doświadcza - pamiętajmy o nim w naszych modlitwach Matce Bożej Cierpliwie Słuchającej - patronce naszej diecezji - zawierzając jego zdrowie i posługę.

 

 1. W przyszłą niedzielę - 1 listopada - przypada uroczystość Wszystkich Świętych, w której uwielbiamy Pana Boga w Jego świętych wszystkich czasów - w ludziach, którzy przeszli przez życie wierni Panu Bogu i Jego przykazaniom. Są oni dla nas drogowskazami na drodze do wieczności. Okoliczności sprawiają, że tego roku nie będzie Mszy św. tradycyjnie sprawowanej na naszym cmentarzu. Dlatego też Eucharystie w naszej parafii będą sprawowane wg porządku niedzielnego.

 

 1. W tych listopadowych dniach pamiętamy o naszych zmarłych. Niech pamięć ta będzie wyrazem nie tylko naszej kultury, ale i wiary w łączność z tymi, którzy przed nami odeszli do wieczności. Z wdzięczności za trud ich codziennego życia i poświęcenie dla nas, za wszelkie dobro kiedyś od nich otrzymane, zanieśmy im dar modlitwy, a zwłaszcza dar ofiary Mszy św. Dopiero wtedy zaniesione kwiaty i zapalone na grobie znicze staną się wyrazem czegoś, co jest cenne w oczach Pana Boga. Od poniedziałku Koronka do Bożego Miłosierdzia towarzyszyć będzie wspólnej modlitwie za naszych zmarłych, których wypisaliśmy na kartach wypominkowych. Na modlitwę tę będziemy się gromadzili o godz. 17.45 do 16 listopada. Przy bocznym ołtarzu św. Józefa wciąż jeszcze wyłożone są kartki wypominkowe z zaznaczoną datą ich odczytywania.

 

 1. W poniedziałek, 2 listopada, we wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych - czyli w tzw. Dzień Zaduszny - Msze św. w naszym kościele będą sprawowane o godz. 7.00, 9.30, 15.00 i 18.30, a w Rudgerzowicach i Rakowie o godz. 17.00. W naszych kościołach filialnych pół godziny przed Mszą św. modlić się będziemy w intencji zmarłych polecanych w wypominkach.

 

 1. W tych listopadowych dniach duszom w czyśćcu możemy ofiarować niezwykły dar - odpust zupełny za pobożne nawiedzenie cmentarza i zmówienie modlitwy w ich intencji oraz spełnienie pozostałych zwykłych warunków, to znaczy: stan łaski uświęcającej, brak przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, przyjęcie Komunii św., odmówienie modlitwy w intencjach wyznaczonych przez Ojca Świętego. Dotychczas można było uzyskać taki odpust codziennie od 1 do 8 listopada. W tym roku, ze względu na pandemię i związane z nią ograniczenia, zwłaszcza dotyczące zakazu większych zgromadzeń ludzi, Penitencjaria Apostolska wydłużyła możliwość uzyskania odpustu zupełnego przez cały listopad dając również możliwość zyskania odpustu osobom, które nie będą mogły wyjść z domu a które przed obrazem Pana Jezusa lub Matki Bożej odmówią różaniec, Koronkę do Miłosierdzia Bożego lub inne zwyczajowe modlitwy.

 

 1. Przygotowana została Księga Intencji na rok 2021. Po Mszy św., w zakrystii lub podczas dyżuru w kancelarii parafialnej można zamawiać i rezerwować intencje mszalne na przyszły rok. Doświadczenie pokazuje, że dobrze jest uczynić to z pewnym wyprzedzeniem zwłaszcza, jeśli planujemy modlitwę związaną z urodzinami, imieninami, jubileuszami małżeńskimi, czy też w rocznice śmierci bliskich.

 

 1. Jest jeszcze czas, by spróbować swoich sił i wziąć udział w konkursie fotograficznym zorganizowanym w związku z Jubileuszem X-lecia poświęcenia naszej świebodzińskiej figury Chrystusa Króla zatytułowanym „Objęci Jego miłością”. Wszelkie informacje dot. konkursu znajdziemy na stronie internetowej parafii.

 

 1. Sytuacja związana z epidemią koronawirusa nieustannie się zmienia, a odgórne zalecenia ulegają pewnym modyfikacjom. W związku z nowymi rozporządzeniami dotyczącymi tzw. „czerwonej strefy”, w której się znaleźliśmy, a także postanowieniami Księdza Biskupa Diecezjalnego Tadeusza Lityńskiego związanymi ze stanem epidemii informujemy, że w naszym sanktuaryjnym kościele może przebywać do 140 osób. Przypominamy o zakrywaniu ust i nosa, zajmowaniu wyznaczonych miejsc i – do czego jesteśmy zachęcani w obecnej sytuacji – możliwości przyjęcia Komunii Świętej na rękę w pobliżu ołtarza Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

 

 1. Ze względu na obostrzenia związane z pandemią odwołane zostają spotkania grup parafialnych w tym młodzieży przygotowującej się do bierzmowania i dzieci przygotowujących się do przyjęcia I Komunii Świętej. Niemniej zachęcamy dzieci i młodzież do uczestniczenia w Eucharystiach i nabożeństwach – jak miało to miejsce wcześniej, kilka miesięcy temu - jednakże już bez podpisywania indeksów i książeczek. W sklepiku przy Figurze Chrystusa Króla są już do nabycia modlitewniki dla dzieci do I Komunii Świętej pt. „Idę do Ojca”. Prosimy o ich zakupienie w najbliższym tygodniu. Termin ich poświęcenia przekładamy na czas późniejszy, ze względu na to, że planowane w listopadzie spotkanie może nie dojść do skutku.

 

 1. W trosce o osoby starsze w okresie pandemii koronawirusa, jako wspólnota diecezjalna tworzymy Diecezjalny Projekt Wsparcia Seniorów, w ramach którego na stronie diecezjalnej Caritas (www.caritaszg.pl) udostępnione są numery telefonów do kapłanów i świeckich psychologów, którzy w podanych godzinach będą udzielali wsparcia duchowego i psychologicznego osobom starszym. Zachęcamy także członków wspólnot parafialnych do dołożenia starań, aby otoczyć troską seniorów w swoich grupach, podtrzymując z nimi kontakt telefoniczny, pomagając w zakupach, dostarczając informacje o życiu parafii, prasę katolicką itp. Diecezjalny Projekt Wsparcia Seniorów jest duszpasterskim uzupełnieniem inicjatywy Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, które uruchomiło Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów. Celem tej inicjatywy jest zabezpieczenie najpilniejszych potrzeb osób, które z racji wieku powinny ograniczyć wychodzenie z domu. W ramach akcji seniorzy, powyżej 70 roku życia, pod numerem infolinii 22 505 11 11, będą mogli otrzymać wparcie od pracowników pomocy społecznej w dostarczeniu produktów pierwszej potrzeby (np. żywności i środków ochrony osobistej).

 

MODLITWA NA CZAS EPIDEMII

Okaż nam miłosierdzie, dobry Ojcze, Wszechmogący Wieczny Boże,
który nie chcesz śmierci grzesznika, lecz by się nawrócił i miał życie.
Daj zdrowie chorym i odwagę tym, którzy im służą.
Wspieraj czuwających nad bezpieczeństwem i pociesz tych, którzy opłakują umarłych.
Niech Twoja łaska skruszy twarde serca i podniesie ręce, co bezradnie opadają.
Zabierz strach i ześlij Twego Ducha, gdy wołamy: Jezu, ufam Tobie!
Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

Copyright © 2020 Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie

 

Designed by Darioplus