XVIII NIEDZIELA ZWYKŁA

​​​

APEL DOTYCZĄCY SZCZEPIEŃ PRZECIW COVID-19

Drodzy Diecezjanie,

kierując się wielką troskę o Wasze zdrowie, które – zgodnie z definicją Światowej Organizacji Zdrowia – jest nie tylko brakiem choroby czy niepełnosprawności, ale także stanem dobrego samopoczucia fizycznego, psychicznego, duchowego i społecznego, pragnę zapewnić o mojej modlitwie.

Różne opinie dotyczące szczepień przeciw Covid-19, zarówno ze świata medycznego jak i przestrzeni publicznej, stanowią dla wielu osób trudność w podjęciu decyzji. Jako osoba zaszczepiona wiem, że powinna być ona podjęta w duchu wolności, roztropności i odpowiedzialności. Nota Kongregacji Nauki Wiary na temat moralnej oceny stosowania niektórych szczepionek przeciw Covid, zaakceptowana przez papieża Franciszka, wskazuje, że w obecnym czasie pandemii można korzystać z wszystkich szczepionek uznanych za klinicznie bezpieczne i skuteczne z pełną świadomością, zaś postanowienie o szczepieniu powinno zależeć nie tylko od obowiązku troski o własne zdrowie, ale także od obowiązku dążenia do dobra wspólnego.

Wyrażam nadzieję, że dzięki modlitwie i podejmowaniu właściwych decyzji związanych z zaszczepieniem przeciw Covid-19, wspólnie wyrazimy troskę o ochronę zdrowie nas samych i naszych bliskich.

+ Tadeusz Lityński

Biskup Zielonogórsko-Gorzowski

1. Człowiek to homo viator – człowiek w drodze. Czy jednak dostrzegamy, że życie jest tylko wędrówką ku wieczności?

1. „Powstanie warszawskie to nie tylko wspomnienie, to całe nasze życie” – powiedział bp Edward Materski, który uczestniczył w nim jako seminarzysta i niósł pomoc duszpasterską. Módlmy się za wszystkich, którzy przez 63 dni powstania warszawskiego walczyli o wolność Warszawy i Ojczyzny. Pamiętajmy o nich.

1. Rozpoczynamy sierpień. To miesiąc dla nas szczególny tak pod względem religijnym, jak i historycznym. Łączmy się w modlitwie z tymi, którzy podjęli trud wyjścia na pątnicze szlaki. Włączmy się też w wielką modlitwę o trzeźwość naszego narodu.

1. Jutro, 2 sierpnia, możemy uzyskać odpust zupełny Porcjunkuli, związany ze św. Franciszkiem z Asyżu. Każdy, kto w tym dniu nawiedzi kościół parafialny i spełni zwykłe warunki odpustu, to znaczy: przyjmie Komunię św. oraz wzbudzi pragnienie uwolnienia się od wszystkich grzechów i pomodli się w intencjach Ojca Świętego, otrzyma odpust zupełny. Skorzystajmy z tej nadzwyczajnej łaski darowania kar doczesnych za grzechy odpuszczone w sakramencie pojednania, a jeszcze przez nas nienaprawione.

1. W tym tygodniu przypadają pierwszy czwartek, piątek i pierwsza sobota miesiąca.

1. Pierwszy czwartek - to dzień dziękczynienia za dar Eucharystii i szczególnej modlitwy naszej wspólnoty parafialnej o nowe powołania kapłańskie i za powołanych - o ich świętość i wytrwałość w posługiwaniu. Tego dnia wraz z grupą Przyjaciół Paradyża zapraszamy na całodzienną adorację Najświętszego Sakramentu w tej intencji (lista - jak zawsze - wyłożona jest na stoliku przy wyjściu z kościoła), na modlitwę różańcową o godz. 17.45 i Mszę św. o 18.30.

1. Pierwszy piątek, w który przypada liturgiczne święto Przemienienia Pańskiego, jest dniem Komunii św. wynagradzającej za grzechy osobiste i całego świata. Okazja do spowiedzi świętej pierwszopiątkowej - jak zawsze pół godziny przed Mszami o godz. 7.00 i 9.30, podczas Godziny Miłosierdzia i od godz. 17.30. Zachęcamy też do włączenia się w całonocną adorację Najświętszego Sakramentu. Na stoliku z tyłu kościoła wyłożona została lista, na której możemy zapisać planowany czas naszej adoracji.

1. Niepokalane Serce Maryi uczcimy w pierwszą sobotę miesiąca podczas nabożeństwa wynagradzającego o godz. 8.30 i Mszy św. o godz. 9.30. Po zakończeniu Eucharystii odbędzie się zmiana tajemnic Żywego Różańca.

1. Ofiary składane za tydzień na tacę - jak zawsze w drugą niedzielę sierpnia - przeznaczone zostaną na potrzeby Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II i Instytutu Filozoficzno-Teologicznego w Zielonej Górze.

1. Już dziś zapraszamy do przedłużenia 15 sierpnia świętowania dorocznej uroczystości Wniebowzięcia NMP o koncert muzyki sakralnej baroku zatytułowany „Misericordia salvati” w wykonaniu Capelli Viridimontana pod dyrekcją Jerzego Markiewicza. Zapraszamy do wzięcia w nim udziału. Koncert rozpocznie się w naszym sanktuarium o godz. 16.00.

1. Wszystkim odpoczywającym na wakacjach i urlopach oraz naszym gościom życzymy radości i pięknych chwil w gronie rodziny i przyjaciół.