Figura Chrystusa Króla to okazja do pielgrzymowania.

Odwiedź również Sanktuarium Miłosierdzia Bożego

Z A P R A S Z A M Y

Figura Chrystusa Króla

Figura Chrystusa Króla w Świebodzinie

Idea budowy figury Chrystusa Króla w Świebodzinie narodziła się krótko po tym jak miasto i gmina Świebodzin zostały zawierzone opiece Chrystusa Króla. Aktu tego dokonał biskup diecezjalny Adam Dyczkowski 26 listopada 2000 roku.

Pomysłodawcą był ksiądz prałat Sylwester Zawadzki, proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie, który dokonał wyboru lokalizacji pomnika.

W 2005 roku doszło do zakupu działki i rozpoczęła się budowa. Budowa trwała od 2005 do 2010 r.

Dokładnie w Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata dnia 21 listopada 2010 r. o godz. 16.00 została odprawiona uroczysta Msza święta z poświęceniem Figury Jezusa Chrystusa, która stoi przy wjeździe do Świebodzina. 440-tonowy posąg liczy 36 metrów wysokości i jest wyższy od słynnej figury Chrystusa z Rio de Janeiro.

Uroczystość rozpoczęła się już o godzinie 15.00 w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Koronkę poprowadził inicjator budowy pomnika ks. prałat Sylwester Zawadzki. Około godziny 15.30 kapłani i wierni przeszli w procesji do świątyni polowej przy figurze. Tam odbyła się Msza św., której przewodniczył kard. Henryk Gulbinowicz, a homilię wygłosił metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga. W trakcie Mszy św. figura Chrystusa Króla została poświęcona przez bpa Stefana Regmunta.

Na końcowy efekt złożyła się praca bardzo wielu osób, często bezinteresownie poświęcających swój czas, wiedzę i umiejętności.

Figura Chrystusa Króla w Świebodzinie - podstawowe dane techniczne:

˗ wysokość całkowita – 48 m (kopiec – 12 m, płyta – 1 m, postać – 33 m, korona – 2 m);

˗ rozpiętość ramion – 26 m;

˗ ciężar całkowity – ok. 260 T (postać z konstrukcją wewnętrzną);

˗ grubość powłoki w segmentach dolnych – około 20 cm;

˗ grubość laminatu w obszarze torsu i ramion – ok. 6 mm;

˗ korona została wykonana z blachy aluminiowej pokrytej warstwą ochronną w procesie galwanizacji; zewnętrznie złocona złotem płatkowym.

Figura Chrystusa Króla w Świebodzinie dała początek ruchowi pielgrzymkowemu. W czerwcu 2012 roku rozpoczęliśmy budowę Domu Pielgrzyma. Dzieło te może powstać tylko dzięki ofiarności czcicieli Chrystusa Króla. Dziękujemy za wszystkie ofiary, prace i modlitwy. Jednocześnie prosimy osoby prywatne i instytucje o pomoc w budowie Domu Pielgrzyma i zagospodarowaniu terenu.

Ofiary można przekazywać bezpośrednio w Biurze Pielgrzymkowym pod Pomnikiem lub na niżej podany numer konta:

Parafia rzymskokatolicka pw. Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie

PLN  49 1240 3578 1111 0010 8726 5997

Za każdą pomoc BÓG ZAPŁAĆ!