Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie
11 lutego 2021

Miejsce przewodniczenia w prezbiterium

Zapewne zauważyliśmy, że w prezbiterium pojawiła się nowa przestrzeń liturgiczna - MIEJSCE PRZEWODNICZENIA.

 

Liturgia Mszy świętej ma zasadnicze cztery części: 1. Obrzędy wstępne; 2. Liturgia słowa; 3. Liturgia eucharystyczna z obrzędami Komunii świętej; 4. Obrzędy zakończenia.

 

Każda z nich ma swoje miejsce liturgiczne. Pierwsza część i ostatnia jest prowadzona zazwyczaj z miejsca przewodniczenia, które właśnie pojawiło się w naszej świątyni. Liturgia słowa z ambony, która jest stołem słowa. Liturgia eucharystyczna od ołtarza, który jest stołem eucharystycznym. Przy nich spożywamy pokarm duchowy - przyjmujemy Chrystusa w Jego słowie i jego Najświętszym Ciele.

 

Te trzy miejsca mają swoje znaczenie w odniesieniu do Chrystusa: miejsce przewodniczenia odnosi się do Chrystusa Przewodnika i Pasterza, ambona słowa Bożego oznacza Chrystusa Słowo i Mistrza, ołtarz eucharystyczny to Chrystus Kapłan i Ofiara.

 

Miejsce przewodniczenia jest związane z reformą liturgii po Soborze Watykańskim II.

 

Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w ŚwiebodzinieSanktuarium Miłosierdzia Bożego w ŚwiebodzinieSanktuarium Miłosierdzia Bożego w ŚwiebodzinieSanktuarium Miłosierdzia Bożego w ŚwiebodzinieSanktuarium Miłosierdzia Bożego w ŚwiebodzinieSanktuarium Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie

 

Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie
Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie

SANKTUARIUM

MIŁOSIERDZIA BOŻEGO W ŚWIEBODZINIE

Copyright © 2024 Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie

 

Designed & made by Darioplus