Sierpień - dla nas Polaków - to miesiąc szczególny na płaszczyźnie tak religijnej, jak i obyczajowej, i historyczno - patriotycznej. Te trzy płaszczyzny przeplatają również i dzisiejszą uroczystość.
Uroczystość Wniebowzięcia NMP gromadzi tłumy wiernych w kościołach parafialnych, ale jeszcze bardziej kieruje myśli i serca ku Maryjnym sanktuariom a wśród nich od dziś również ku sanktuarium, które już za kilka godzin zostanie oficjalnie ustanowionym - Matki Bożej Wychowawczyni Powołań Kapłańskich – w nieodległym, doskonale nam znanym - Gościkowie –Paradyżu. Ta, którą Bóg przyjął do swojej chwały, ukazuje drogę, którą może pójść każdy z nas.
Obok tej płaszczyzny religijnej kolejną, na której koncentruje nas dzisiejszy dzień jest - nazwijmy to - jego wymiar obrzędowy. Przynosimy bowiem do świątyni owoce pracy człowieka na roli, na polu, w ogrodach i sadach, by je przedstawić Bogu za przyczyną Maryi Wniebowziętej i prosimy, aby Bóg je pobłogosławił i wynagrodził pracę i trud człowieka.
I wreszcie uroczystość Wniebowzięcia ma również wydźwięk patriotyczny. Maryja swym wspaniałym płaszczem okryła naszą Ojczyznę. To dzień chwały polskiego oręża. Wspominając wielkie zwycięstwo odniesione na przedpolach Warszawy w 1920 roku dziękujmy Bogu, że był natchnieniem, źródłem sił i najgłębszych motywacji dla naszych Rodaków w tym trudnym, wojennym czasie. Z ogromnym szacunkiem i wdzięcznością myślimy o żołnierzach Wojska Polskiego obchodzących dziś swoje święto. Szacunek i wdzięczność chcemy wyrazić żołnierzom, którzy dziś stoją na straży pokoju i bezpieczeństwa naszych granic ale i tym, którzy już wypełnili swoje żołnierskie zadania – kombatantom wszystkich frontów walki o wolną Polskę – dziś obecnym również wśród nas. Wyrażając nasz szacunek już teraz za tę obecność dziękujemy.
Pragnę przywitać i jednocześnie wyrazić wdzięczność za przybycie przedstawicielom naszych władz samorządowych.
Witam:
- Pana Andrzeja CHROMIŃSKIEGO – Wicestarostę Świebodzińskiego,
- Pana Przemysława NITSCHKĘ – I Zastępcę Burmistrza Świebodzina oraz
- Pana Tomasza OLESIAKA – Przewodniczącego Rady Miejskiej w Świebodzinie.
Dziękuję za włączenie się w naszą modlitwę
- Przewodniczącego Zarządu Regionu NSZZ Solidarność w Zielonej Górze - Pana Bogusława MOTOWIDEŁKO.
Cieszę się obecnością z nami i witam serdecznie
- Pana Władysława RUDOWICZA - Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Świebodzinie.
Wraz z nami są dziś:
- Radni Powiatu Świebodzińskiego oraz
- Radni Rady Miejskiej.
Bardzo serdecznie witam i dziękuję za przybycie na dzisiejsze uroczystości.
Nie mogłoby zabraknąć dziś w naszym sanktuarium członków
- Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Świebodzinie,
- Związku Kombatantów RP i byłych Więźniów Politycznych w Świebodzinie,
- Związku Sybiraków w Świebodzinie,
- Związku Inwalidów Wojennych w Świebodzinie,
- Świebodzińskiego Związku Kresowian oraz
- harcerzy ze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej.
Dziękuję za obecność i bardzo serdecznie witam.
Dziękuję wszystkim przybyłym, którzy dziś pragniecie przeżywać ten niezwykły jubileusz modląc się w intencji naszej Ojczyzny i strzegących naszego bezpieczeństwa żołnierzy obchodzących swe doroczne święto.
Nasz kraj usłany jest miejscami sprzyjającymi „trosce o życie Boże w nas”. Sprzyjającymi spotkaniu z Bogiem, stającymi się przystanią skupienia i ciszy, zadumy modlitewnej i refleksji. Świebodzińskie Sanktuarium Miłosierdzia Bożego oraz prowadząca ku niemu Figura Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata bez wątpienia są jednymi z takich właśnie miejsc.
Gromadzi nas dziś tutaj niezwykła okoliczność. Wraz z całym Kościołem przeżywając największe święto maryjne w naszej polskiej tradycji – Wniebowzięcie NMP jednocześnie pamiętamy o Bitwie warszawskiej – której 100 rocznicę wspominamy obchodząc święto Wojska Polskiego.
Dziękując Bogu, że był natchnieniem, źródłem sił i najgłębszych motywacji dla naszych Rodaków w tym trudnym, wojennym czasie - z ogromnym szacunkiem i wdzięcznością nasz wzrok i słowa pamięci kierujemy w stronę tych, którzy już wypełnili swoje żołnierskie zadania – kombatantów wszystkich frontów walki o wolną Polskę i żołnierzy, którzy przeszli już w stan spoczynku. Modlitwą chcemy objąć wszystkich, którzy swoje życie złożyli na ołtarzu naszej wolności. Szacunek i wdzięczność chcemy wyrazić także żołnierzom, którzy dziś stoją na straży pokoju i bezpieczeństwa naszych granic.
To przepiękne miejsce naszego dzisiejszego spotkania - kryje w sobie tajemnicę działającej w ludzkich sercach i umysłach łaski Bożej. Zapraszam zatem do wspólnej modlitwy. Zjednoczmy się we wspólnocie wiary i modlitwie - Bogu dziękując i wszystko, co przed nami Jemu zawierzając.