03 maja 2021

Patronka Polski i inicjatywa Papieża Franciszka

Dnia 3 maja, przypada uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski, głównej patronki naszego narodu. Przez lata ta uroczystość jednoczyła nas wokół sanktuarium jasnogórskiego, o którym św. Jan Paweł II, powiedział, że tam bije serce naszego narodu. Maryja króluje nam od wieków i nigdy nie zawiodła pokładanej w Niej nadziei, czego świadectwem są wota wdzięczności. W kolejną rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja będziemy polecać Maryi – Królowej naszą Ojczyznę i prosić, aby dla Jej Syna otworzyły się wszystkie polskie serca. Msze św. tego dnia sprawowane będą wg porządku niedzielnego.

Papież Franciszek prosi, aby w miesiącu maju cały Kościół przyzywał wstawiennictwa Najświętszej Maryi Panny w intencji zakończenia pandemii i zachęca nas do gorliwej modlitwy za tych, których pandemia dotknęła najbardziej. W każdym dniu maja, kierując się kalendarzem z konkretnymi intencjami, sanktuaria na całym świecie, zjednoczone w komunii modlitewnej będą kierowały do Boga swoje modlitwy w tej intencji. Tej modlitwie za cały Kościół będzie na zmianę przewodniczyło trzydzieści sanktuariów maryjnych, które zaproponują wiernym szereg wydarzeń, w jakich będą mogli uczestniczyć przez cały dzień. W naszym sanktuarium intencje te będziemy omadlali podczas Koronki do Bożego Miłosierdzia, nabożeństwa majowego i Apeli Maryjnych.

Szczegóły na temat tej inicjatywy znajdziemy poniżej:

- Modlitwa poranna w sanktuarium rozpocznie się od symbolicznego gestu zapalenia lampy oliwnej przed obrazem Matki Bożej. Bezpośrednio po tym zostanie odczytany fragment Pisma Świętego z rozdziału dwunastego Dziejów Apostolskich, od którego cała inicjatywa bierze swoją nazwę. Na koniec celebrans wyjaśni znaczenie tego gestu i całego dnia, odmawiając następnie z obecnymi wiernymi skierowaną do Maryi Panny starożytną modlitwę Pod Twoją obronę.

- Najważniejszym punktem dnia modlitwy w sanktuarium będzie odmówienie Różańca świętego, zgodnie z miejscowymi tradycjami i zwyczajami, o zakończenie pandemii oraz w codziennej intencji szczegółowej powierzonej przez papieża Franciszka, zgodnie ze wskazówkami zawartymi w Schemacie Modlitwy.

- Na zakończenie dnia wszyscy wierni, zgromadzeni w sanktuarium, skierują do Matki Bożej pozdrowienie pożegnalne, duchowo przekazując modlitewne przewodniczenie następnemu sanktuarium.

Zobacz listę sanktuariów

i intencje modlitewne