26 stycznia 2021

Pożegnanie Biskupów i wspomnienia z gór

Dziś odbył się pogrzeb naszych zmarłych Biskupów Adama Dyczkowskiego i Antoniego Stankiewicza. Msza święta pogrzebowa odbyła się w parafii pw. Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie Wlkp., a pochówek odbył się w Katedrze Gorzowskiej. Zmarli Biskupi spoczęli w krypcie katedralnej. Uroczystość była transmitowana przez TVP 3 Gorzów Wielkopolski o godz. 11.00.

W naszej parafii modliliśmy się podczas Mszy świętej żałobnej o godz. 9.30. Eucharystii przewodniczył Ks. Proboszcz Mariusz Kołodziej, homilię wygłosił ks. Darek. Koncelebrowali także ks. Piotr i ks. Krzysztof, a gościnnie ks. Krzysztof Czapla.

Pod zdjęciami znajdziemy link do galerii z foto-wspomnieniami miłości Biskupa Adama do gór.

Biskup Adam i góry

Wśród przestrzeni bliskich sercu śp. bpa Adama Dyczkowskiego szczególne miejsce zajmowały… góry. Jak wspomina „(…) miłość do gór wyniosłem z lat dziecięcych, kiedy razem z ojcem, mieszkając na Podbeskidziu, wędrowaliśmy po tamtejszych szlakach. Miłość do gór podtrzymało również harcerstwo, do którego należałem i które miało zapisane wędrówki po górach w swym programie formacyjnym. Wędrówki po górach nas hartowały. Ukazywały piękno przyrody. I tak zrodziła się i była praktykowana ta życiowa pasja. W lecie wspinaliśmy się po skałach, a w zimie jeździliśmy na nartach.” Zapraszamy do spojrzenia na postać śp. bpa Adama Dyczkowskiego przez pryzmat tej jednej z jego pasji uwiecznionej w fotografiach.

/Sursum Corda Biskupa Adama Dyczkowskiego, Zielona Góra 2020, s. 53/