17 lutego 2023

Pożegnanie śp. ks. prał. Mieczysława Derenia

W środę 15 lutego 2023 r. w zielonogórskim hospicjum, w 82. roku życia i 57. roku kapłaństwa, zakończył swoją ziemską pielgrzymkę śp. ks. prałat Mieczysław Dereń, emerytowany kapłan naszej diecezji - wieloletni proboszcz parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Zielonej Górze, który związany był również z naszym sanktuarium i miastem.

Uroczystości pogrzebowe Księdza Prałata będą miały następujący przebieg:

Niedziela, 19 lutego br. - kościół pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Zielonej Górze

• godz. 18.00 - modlitwa różańcowa

• godz. 18.30 - Msza św. w intencji zmarłego

Poniedziałek, 20 lutego br. - kościół pw. św. Wojciecha w Międzyrzeczu

• godz. 10.00 - wystawienie trumny i czas modlitewny

• godz. 11.00 - Msza św. pod przewodnictwem Księdza Biskupa

• bezpośrednio po Mszy św. przejazd na cmentarz komunalny w Międzyrzeczu i dalsze obrzędy pogrzebowe.

•

Śp. ks. prałat Mieczysław Dereń urodził się 2 lutego 1941 roku w Sosnowie, woj. Tarnopol. W 1945 roku wraz z matką i bratem zamieszkał w Rogozińcu. Po ukończeniu liceum w Skwierzynie w 1959 roku wstąpił do Seminarium Duchownego w Paradyżu. Święcenia kapłańskie przyjął 20 czerwca 1965 roku w Gorzowie Wlkp.

Po święceniach jako wikariusz pracował w Lęborku, Starej Dąbrowie, Mirosławcu, Węgorzynie, Świebodzinie, Międzyrzeczu, Zielonej Górze. W 1978 roku został administratorem, a potem proboszczem parafii w Trzebielu. Od 1 września 1987 do 1 lipca 2016 roku był proboszczem parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Zielonej Górze.

Po przejściu na emeryturę był rezydentem w w naszym sanktuarium, a następnie zamieszkał w Międzyrzeczu. Ostatnie tygodnie życia spędził w hospicjum w Zielonej Górze.

Był sędzią w Sądzie Biskupim, pracownikiem Kurii, członkiem Rady Kapłańskiej i dziekanem Dekanatu w Zielonej Górze. Od 1993 roku Kanonikiem Honorowym Zielonogórskiej Kapituły Kolegiackiej, a od 2015 roku Kapelanem Jego Świątobliwości.

Śp. ks. prałata Mieczysława Derenia polecajmy Bożemu Miłosierdziu.

Zdjęcia pochodzą z archiwum

ks. Proboszcza Mariusza Kołodzieja