Zapraszam na nowości z rozwoju pomocy w Punkcie konsultacyjnym "Droga do Wnętrza".
ks. Darek Wołczecki
Coraz bliżej końcówka trzeciego roku Szkoły Psychoterapii. Pozostały jeszcze trzy zjazdy, w tym jeden tygodniowy, podczas którego będziemy uczyli się prowadzić grupy terapeutyczne.
W pierwszym kwartale nowego roku podczas naszych zajęć pojawiły się nowe bloki tematyczne: podejście psychodynamiczne i behawioralno-poznawcze w psychoterapii. Wnoszą one sporo cennej wiedzy i doświadczenia w psychoterapeutyczną pracę integracyjną, łączącą różne sposoby pracy i poszerzają terapeutyczne spojrzenie na człowieka według różnych koncepcji teoretycznych. Mamy sporo lektur do czytania (niektóre po 500 stron:) oraz weryfikację tej wiedzy na testach i wejściówkach. Nasze zajęcia przebiegają obecnie w takiej formie: w piątki mamy blok behawioralno-poznawczy: wykład i warsztat, w soboty do obiadu pracujemy w ramach superwizji w grupach rocznikowych, a po południu mamy warsztat superwizyjny podejścia psychodynamicznego, podczas którego pracujemy z mechanizmami obronnymi, konfliktem wewnętrznym i oporem pacjenta przed zmianą. Uczymy się integrować podejście gestaltowskie i psychodynamiczne.
Cieszę się, że pod koniec marca zakończyłem pierwszą część stażu klinicznego w jednym z lubuskich Centrów Zdrowia Psychicznego na Oddziale Dziennym Psychiatrycznym. Łącznie zdobyłem 240 godzin doświadczenia w terapii grupowej. Bardzo sobie cenię ten czas, choć przyznam, że był bardzo wymagający w łączeniu z innymi moimi zajęciami.