15 lutego 2021

Środa Popielcowa rozpoczyna wielkopostną drogę

W środę Popielec, którym rozpoczniemy Wielki Post, czas szczególnego zgłębiania tajemnicy cierpienia i zbawczej śmierci na krzyżu naszego Pana, Jezusa Chrystusa. To również czas wyciszenia i głębszej refleksji nad swoim życiem, jego celem i codziennością. Msze św. z obrzędem posypania głów popiołem sprawowane będą o godz. 7.00, 9.30, 11.00, 15.00, 18.30 i 20.30 zaś w Rudgerzowicach i Rakowie o godz. 17.00. Tego dnia obowiązuje post ścisły polegający na wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych oraz ograniczeniu się do spożycia jednego posiłku do syta i dwóch lekkich w ciągu dnia. Post obowiązuje wszystkich pomiędzy 18. a 60. rokiem życia. Niemniej wszystkich - na miarę ich możliwości - zachęcamy do czynnego włączenia się w ten wielki akt pokutny.

Od Środy Popielcowej do pierwszej niedzieli Wielkiego Postu włącznie będą trwać Kwartalne dni modlitw o ducha pokuty. Wielki Post powinien być naznaczony naszą ścisłą współpracą z Panem Bogiem, który „daje nam siłę zaczynania od nowa” (KKK nr 1432).

Zgodnie z postanowieniem Konferencji Episkopatu Polski, pierwszy piątek Wielkiego Postu jest przeżywany w całym Kościele w Polsce, jako dzień postu oraz modlitwy wynagradzającej za grzech wykorzystywania seksualnego dzieci i młodzieży przez niektórych duchownych. W związku z tym w parafiach naszej diecezji przeprowadzone będzie nabożeństwo Drogi Krzyżowej wynagradzające za grzechy tych naszych braci, którzy dopuścili się przestępstw seksualnych wobec małoletnich a w naszym sanktuarium o godz. 18.30 będzie miała miejsce modlitwa o charakterze ogólnodiecezjalnym.

Już dziś zachęcamy do licznego udziału w nabożeństwach pasyjnych. Od piątku rozpoczynamy sprawowanie nabożeństw Drogi Krzyżowej. Do rozważania wydarzeń z ostatnich godzin Chrystusa zapraszamy w piątek: o 14.30, o 16.30 (dzieci), oraz o 18.00 (młodzież i dorośli). W niedzielę rozpoczniemy odprawianie Gorzkich Żali. Nabożeństwa z kazaniem pasyjnym będą sprawowane o godz. 17.00. Ofiary zbierane podczas Gorzkich Żali, składane do świeczników, gdzie zapalamy światełka: płomienia miłosierdzia przy kaplicy adoracji oraz podziękowań i próśb przed obrazem Matki Bożej Nieustającej Pomocy, przeznaczone będą w Wielkim Poście na kwiaty do Bożego Grobu. Bóg zapłać za te i inne formy ofiar składanych na potrzeby naszej parafii.