04 lutego 2024

Światowy Dzień Chorych

Za tydzień, w niedzielę 11 lutego, w związku z przypadającym Światowym Dniem Chorego będzie w naszym kościele możliwość przyjęcia sakramentu Namaszczenia Chorych. Przypominamy, że zgodnie z nauką Kościoła Katolickiego sakrament ten mogą przyjąć jeden raz w roku osoby przewlekle chore, niepełnosprawne oraz w podeszłym wieku, przy czym pojęcie podeszłego wieku nie tyle oznacza jakąś określoną liczbę lat, co raczej stopień utraty zdrowia i sprawności, wynikający z wieku. Może więc być, że poważne i wyczerpujące dolegliwości odczuwa osoba po pięćdziesiątce i przyjęcie Namszczenia jest wówczas jak najbardziej uzasadnione, podczas gdy inna osoba po siedemdziesiątce czuje się nadal dobrze, nie ma żadnych dolegliwości i wobec tego nie ma potrzeby przyjmowania Sakramentu Chorych. Nie należy go również przyjmować „na zapas” czy „na wszelki wypadek”. Jeśli ktoś przyjmie Namaszczenie Chorych z okazji Dnia Chorego, a nastąpiłoby za jakiś poważne pogorszenie stanu zdrowia, wówczas sakrament można powtórzyć, nawet jeśli od przyjęcia nie minął rok. Nie powtarza się go jednak częściej, jeśli stan zdrowia utrzyma się na tym samym poziomie. Sakrament Chorych będzie udzielony w przyszłą niedzielę dwukrotnie: o godz. 8.30 i o godz. 17.00 (po zakończeniu Mszy św. o 7.30 i o 16.00). Zachęcamy, aby przywieźć do kościoła osoby chore i starsze, nie mogące uczestniczyć co tydzień we Mszy św., a przynajmniej aby umożliwić im przyjęcie Namaszczenia. Również Parafialny Zespół CARITAS może pomóc w transporcie, jeśli byłyby osoby potrzebujące, którym rodzina czy sąsiedzi nie są w stanie pomóc. Prosimy takie przypadki zgłaszać osobiście na dyżurze w pokoju CARITAS na plebanii w środę między 16.30 a 18.00 albo telefonicznie u ks. proboszcza. Można też prosić kapłana o udzielenie Namaszczenia Chorych w domu - w tej sprawie proszę kontaktować się bezpośrednio z wybranym księdzem. Zwracamy również uwagę, że do Namaszczenia Chorych, tak jak do Komunii św., należy przystąpić w stanie wolnym od grzechu ciężkiego, więc – jeśli jest taka potrzeba – wcześniej należy zaplanować spowiedź św.