09 kwietnia 2022

Świętuj z nami Triduum Paschalne

Zbliżają się najważniejsze dni w całym roku liturgicznym – Święte Triduum Paschalne.

WIELKI CZWARTEK

Wielkoczwartkowa Msza św. Wieczerzy Pańskiej z obrzędem obmycia nóg rozpocznie się o godz. 19.00. Tego dnia będziemy dziękować za dwa sakramenty: Eucharystię i kapłaństwo. Po zakończonej liturgii przeniesiemy procesyjnie Najświętszy Sakrament do przygotowanego ołtarza adoracji (dawniej nazywanego „ciemnicą”). Nasze modlitewne zatrzymanie zakończymy o godz. 23.00.

W Rudgerzowicach i Rakowie Msze św. tego dnia sprawowane będą o godz. 17.00 a adoracja potrwa do godz. 21.00.

W Wielki Czwartek przypada rocznica śmierci ks. prał. Sylwestra Zawadzkiego. Wspólną modlitwą podczas Mszy św. sprawowanej w Jego intencji o godz. 19.00 chcemy wyrazić Bogu wdzięczność za Jego osobę i powstałe dzięki Niemu dzieła.

Tego roku w Wielki Czwartek przypada także ustanowione przez Sejm RP święto Chrztu Polski. Dziękując Bogu za dar wiary, módlmy się, abyśmy byli wierni chrześcijańskiemu powołaniu.

WIELKI PIĄTEK

Adorację wznowimy w Wielki Piątek wspólną poranną modlitwą Kościoła tzw. ciemną jutrznią - o godz. 7.00. Tego dnia o godz. 15.00 rozpoczniemy również nowennę przed Świętem Bożego Miłosierdzia, po której – jeśli pogoda na to pozwoli – na Wzgórzu Chrystusa króla odbędzie się nabożeństwo Drogi Krzyżowej.

W Wielki Piątek Kościół nie sprawuje Mszy św. Zaprasza jednak wszystkich wiernych do udziału w liturgii Męki Pańskiej, której szczytowym momentem jest adoracja krzyża świętego. Liturgia Wielkiego Piątku rozpocznie się o godz. 19.00. Po jej zakończeniu nastąpi przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Grobu i adoracja do godz. 23.00.

W kościołach filialnych rozpoczniemy liturgię wielkopiątkową o godz. 19.00. Po jej zakończeniu adoracja Pana Jezusa w Grobie potrwa do godz. 21.00.

Przypominamy też, że w Wielki Piątek wierni między 18. a rozpoczęciem 60. roku życia, oprócz wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych, są zobowiązani do zachowania postu ścisłego, czyli do spożycia jednego posiłku do syta oraz dwóch skromnych posiłków w ciągu dnia. Osoby starsze i nieco młodsze (które ukończyły 14 lat) niech pamiętają tego dnia o wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych.

WIELKA SOBOTA

Wielka Sobota jest dniem, w którym jesteśmy zapraszani do modlitwy i skupienia, do adoracji Chrystusa Eucharystycznego w przygotowanym Grobie Pańskim. Postarajmy się znaleźć czas w przedświątecznym zabieganiu, zarówno w Wielki Piątek, jak i Wielką Sobotę na indywidualną modlitwę przed naszym Panem i Zbawicielem.

Adorację rozpoczniemy o godz. 7.00 modlitwą jutrzni. O godz. 20.00 zgromadzimy się przed kościołem, aby rozpocząć najważniejszą liturgię roku kościelnego - liturgię Wigilii Paschalnej. Będziemy celebrować noc Paschy Pana - noc Jego przejścia ze śmierci do życia, Jego zmartwychwstanie. Liturgię rozpoczniemy od poświęcenia ognia i zapalenia paschału, będziemy słuchać Słowa Bożego, znów zaśpiewamy radosne Alleluja, a także weźmiemy udział w poświęceniu wody i odnowimy chrzcielne przyrzeczenia. Bardzo prosimy zabrać ze sobą świece, które zapalimy podczas wchodzenia do świątyni oraz odnawiania przyrzeczeń chrzcielnych.

W kościołach filialnych liturgia Paschalna rozpocznie się o godz. 19.00. Po jej zakończeniu adoracja Najświętszego Sakramentu potrwa do godz. 21.00.

Poświęcenie pokarmów na stół wielkanocny w Wielką Sobotę rozpoczniemy w kościele sanktuaryjnym o godz. 10.00 i potrwa ono do godz. 15.00. Pokarmy będziemy święcili co godzinę. W pozostałych miejscowościach naszej parafii wg następującego porządku: w Osogórze o 10.00, w Rudgerzowicach o godz. 10.30, w Rakowie o 11.00, w Podlesiu 11.30 i w Rosinie o 12.00. Ofiary zebrane podczas poświecenia pokarmów zostaną przeznaczone na utrzymanie Zielonogórsko-Gorzowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gościkowie Paradyżu.

W wielkanocny poranek Niedzieli Zmartwychwstania o godz. 5.30 rozpocznie się wystawienie Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim a o godz. 6.00 uroczystą procesją rezurekcyjną, biciem dzwonów i radosnym śpiewem ogłosimy wszystkim, że Pan zmartwychwstał i jest z nami. Po procesji celebrować będziemy uroczystą Eucharystię. Kolejne Msze św. sprawowane będą o godz. 9.30, 11.00, 12.30, 16.00 oraz 18.00, w Rudgerzowicach o 10.00 a w Rakowie o 11.30.

W drugi dzień świąt - w Poniedziałek Wielkanocny - Msze św. sprawowane będą według porządku niedzielnego. Tradycyjnie jest to dzień pamięci o Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II oraz Instytucie Filozoficzno - Teologicznym w Zielonej Górze, które to uczelnie wspieramy tego dnia ofiarami składanym na tacę.