31 marca 2021

Triduum Paschalne

Zapraszamy wszystkich do przeżycia Triduum Paschalnego, które jest szczytem całego roku liturgicznego w podążaniu za naszym Zbawicielem Jezusem Chrystusem. Wchodzimy w misterium Jego Męki, Śmierci i Zmartwychwstania. Poniżej znajdziemy wszystkie ważne informacje dotyczące celebracji i ich transmisji oraz możliwości modlitwy w naszej świątyni w ciągu dnia w ramach adoracji.

• Wielkoczwartkowa Msza św. Wieczerzy Pańskiej rozpocznie się o godz. 19.00. Tego dnia we wszystkich parafiach celebrowana jest tylko jedna Msza św., zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej, na pamiątką ustanowienia przez Chrystusa sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. Rozpoczyna ona Triduum Paschalne. Tego dnia po hymnie „Chwała na wysokości Bogu” milkną dzwony i organy. Po zakończonej liturgii przeniesiemy procesyjnie Najświętszy Sakrament do przygotowanego ołtarza adoracji (dawniej nazywanego „ciemnicą”). Nasze modlitewne zatrzymanie zakończymy o godz. 23.00. W Rudgerzowicach i Rakowie Msze św. tego dnia sprawowane będą o godz. 17.00 a adoracja potrwa do godz. 21.00.

• Adorację wznowimy w Wielki Piątek wspólną poranną modlitwą Kościoła tzw. ciemną jutrznią - o godz. 7.00. Tego dnia o godz. 15.00 rozpoczniemy również nowennę przed Świętem Bożego Miłosierdzia, po której odbędzie się nabożeństwo Drogi Krzyżowej. W Wielki Piątek Kościół nie sprawuje Mszy św. Zaprasza jednak wszystkich wiernych do udziału w liturgii Męki Pańskiej, której szczytowym momentem jest adoracja krzyża świętego. Liturgia Wielkiego Piątku rozpocznie się o godz. 19.00. Po jej zakończeniu nastąpi przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Grobu i adoracja do godz. 23.00. W kościołach filialnych rozpoczniemy liturgię wielkopiątkową o godz. 19.00. Po jej zakończeniu adoracja Pana Jezusa w Grobie potrwa do godz. 21.00. Przypominamy też, że w Wielki Piątek wszystkich obowiązuje post ścisły, polegający na powstrzymaniu się od potraw mięsnych oraz na ograniczeniu ilości posiłków. Tego dnia możemy zjeść trzy posiłki, ale tylko jeden z nich do syta. Wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14. roku życia, bez górnej granicy wieku, natomiast post ilościowy obowiązuje od 18. do rozpoczęcia 60. roku życia.

• Wielka Sobota jest czasem upamiętniającym zstąpienie Chrystusa do otchłani. Nadal towarzyszą nam cisza i zaduma nad śmiercią Chrystusa, którą będziemy kontemplować podczas adoracji od godz. 7.00. Warto i w tym dniu zachować post, powstrzymując się od pokarmów mięsnych. Ze względu na stan pandemii również tego roku nie pobłogosławimy pokarmów na stół wielkanocny. Biskup Diecezjalny pobłogosławi pokarmy w gorzowskiej katedrze. Transmisję z tego wydarzenia przeprowadzi o godz. 11.00 TVP 3 Gorzów Wielkopolski. Zachęcamy do duchowej łączności z tym obrzędem przez przygotowanie stołu przykrytego obrusem, z umieszczonym na nim krzyżem i zapaloną świecą (np. paschalikiem Caritas). Wspólna modlitwa z Biskupem oraz gest błogosławieństwa wykonany przez jednego z domowników obejmie pokarmy przygotowane w domach do pobłogosławienia. Błogosławieństwo pokarmów może się odbyć także wśród domowników przed śniadaniem wielkanocnym. Tekst obrzędu znajdziemy na stronie internetowej parafii i na stolikach przy wyjściu z kościoła. W sobotni wieczór rozpoczynamy wigilię Zmartwychwstania Pańskiego. Uroczysta i najbogatsza w ciągu roku liturgia oznajmi zmartwychwstanie Chrystusa. Wigilia Paschalna sprawowana w naszym sanktuarium pod przewodnictwem bpa Tadeusza Lityńskiego rozpocznie się w naszym kościele o godz. 20.00. Biorąc w niej udział pamiętajmy o przyniesieniu ze sobą świec, które zapalimy podczas odnawiania przyrzeczeń chrzcielnych. W kościołach filialnych liturgia Paschalna rozpocznie się o godz. 19.00. Po jej zakończeniu adoracja Najświętszego Sakramentu potrwa do godz. 21.00.

• W wielkanocny poranek Niedzieli Zmartwychwstania Msze św. będziemy sprawowali - jak zawsze w święta - o godz. 6.00 (tym razem wyjątkowo bez procesji rezurekcyjnej), 9.30, 11.00, 12.30, 16.00, 18.00 i 20.30, w Rudgerzowicach o 10.00 a w Rakowie o 11.30.

• W drugi dzień świąt - w Poniedziałek Wielkanocny - Msze św. sprawowane będą również wg porządku niedzielnego.