Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie
06 lutego 2024

Trzecie urodziny "Drogi do Wnętrza"

Niecały tydzień temu, 1 lutego, minęły trzy lata działalności Punktu konsultacyjnego pomocy psychologicznej i duchowej "Droga do Wnętrza" przy Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie. Otwarcie miejsca, w którym można otrzymać wsparcie, było związane z połączenia moich doświadczeń osobistych oraz studiów doktorskich z teologii duchowości w Rzymie i Studium Pomocy i Edukacji Psychologicznej w Warszawie. W rozpoczętym czwartym roku liczba potrzebujących, którzy zdecydowali się i skorzystali z rozmów przekroczyła 140 osób. W ostatnich latach zostałem przyjęty na czteroletnią Szkołę Psychoterapii w Ośrodku INTRA W Warszawie. Przygotowuję się do pracy w podejściu integracyjnym, ze szczególnym akcentem na proces humanistyczno-doświadczeniowy. Jestem obecnie w trakcie drugiego roku szkolenia. Pogłębiana przeze mnie wiedza i umiejętności profesjonalnie służą osobom, które korzystają z "Drogi do Wnętrza". W ramach przygotowania psychoterapeutycznego ważne są nie tylko wykłady i warsztaty, lecz również rozwój osobisty podczas treningów oraz własna psychoterapia, którą podejmuję od ponad roku.

 

Zapraszam też na stronę internetową: drogadownetrza.pl

 

Chcę podzielić się tym, co wydarzyło się podczas styczniowych zajęć. Kontynuowaliśmy pracę gestalt z wprowadzeniem do niej doświadczeń, które służą uzyskaniu przez klienta dostępu do własnego doświadczenia integrującego umysł, uczucia, doznania zmysłów i ciała. Te cztery obszary składają się na strumień świadomości, w którym często doświadczamy zakłóceń lub blokad, stąd następnie biorą się nasze trudności w obszarze psychologicznym, a w konsekwencji także duchowym. Pod koniec stycznia mieliśmy drugi zjazd, który trwał tydzień. Na tym zgrupowaniu najpierw poznawaliśmy założenia psychoterapii egzystencjalnej. Rozpoczęliśmy od logoterapii Viktora Frankla opierającej się na odnajdywaniu sensu ludzkiej egzystencji. Brak poczucia sensu lub jego utrata stoją dzisiaj często u podstaw nerwic i depresji oraz innych zaburzeń. Polecam książkę tego wiedeńskiego psychiatry i psychoterapeuty, który przeżył obozy koncentracyjne w Auschwitz i Dachau, a nosi ona tytuł "Człowiek w poszukiwaniu sensu". Wprowadzenie do psychoterapii egzystencjalnej w oparciu o Rollo Maya i Irvina Yaloma było połączone z warsztatem wokół najpowszechniejszych trosk życia człowieka: śmierć, wolność, odpowiedzialność, izolacja, brak sensu. Uwagę poświęciliśmy również sytuacjom granicznym, które zazwyczaj otwierają w nas tę problematykę.

 

Najważniejszym jednak doświadczeniem był ponad trzydniowy Trening i warsztat asertywności symbolicznej. Była to praca nad zachowaniami asertywnymi użyta do sytuacji minionych, nawet z wczesnego dzieciństwa. Poprzez terapeutyczne doświadczenia poszukiwaliśmy swojej godności i siły zablokowanej poprzez traumatyczne sytuacje z przeszłości. Celem tego rodzaju pracy metodą asertywności symbolicznej było odzyskanie własnej mocy sprawczej - konstruktywnego wpływu na rzeczywistość w aktualnym życiu.

 

W ciągu zdobywanych doświadczeń przekonałem się, że warto doposażyć gabinet o różne rekwizyty, które w pracy Gestalt są niezwykle przydatne. Chcę zatem powiększyć "arsenał" dodatkowych pomocy, które będę wykorzystywał w pracy: np. plakat i karty uczuć i potrzeb, różnego rodzaju karty typu Dixit, przybory rysunkowe i inne. Planuję też stworzyć biblioteczkę lektur, inspirujących w procesie rozwoju.

 

Jeżeli chcecie mi w tym pomóc, to zapraszam do wsparcia zrzutki: https://zrzutka.pl/seb3j8

 

Dziękuję i pozdrawiam!

ks. Darek Wołczecki

 

 

 

Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie
Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie

SANKTUARIUM

MIŁOSIERDZIA BOŻEGO W ŚWIEBODZINIE

Copyright © 2024 Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie

 

Designed & made by Darioplus