01 listopada 2020

Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny

W dzisiejszą niedzielę Kościół wychwala Pana Boga za wszystkich świętych, oficjalnie kanonizowanych, i tych, którzy w cichości wiedli święte życie. To ci, którzy już opłukali swoje szaty we Krwi Baranka, którzy życiem zaświadczyli, że człowiek jest w stanie czynić i pomnażać dobro. Radujemy się i wierzymy, że są w domu Ojca i swoją modlitwą pomagają nam – jeszcze pielgrzymującym, abyśmy nie ustawali na drogach wiary. Dzięki świętych obcowaniu są naszymi orędownikami w niebie. Dzisiejsza uroczystość uświadamia nam też, że świętość jest dla wszystkich, dla każdego z nas. To od nas samych zależy, czy do tej świętości dążymy, czy jej pragniemy. Dzisiaj Msze św. są odprawiane w naszej parafii wg porządku niedzielnego. Ze względu na towarzyszące nam okoliczności nie ma tradycyjnej Mszy św. na naszym cmentarzu.

Jutro przypada wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, tzw. Dzień Zaduszny. Cmentarze przypominają nam o przemijaniu i kruchości ludzkiego życia, ale jako chrześcijanie ufamy, że i nasi bliscy zmarli, i kiedyś my sami, dołączymy do grona świętych i błogosławionych. Pamiętajmy, że nie ma „święta zmarłych”. W drugim dniu listopada Kościół wspomina Wszystkich Wiernych Zmarłych. Bliskość uroczystości Wszystkich Świętych i wspomnienie wszystkich zmarłych nie jest przypadkowe. Stanowimy bowiem jeden Kościół: my jesteśmy jeszcze Kościołem pielgrzymującym do nieba i walczącym z grzechem; święci są Kościołem tryumfującym, a zmarli przebywający w czyśćcu są Kościołem oczyszczającym się. Modląc się za zmarłych, pomagamy tym, którzy pokutują w czyśćcu. Ofiarujmy im dar modlitwy, aby jak najszybciej mogli przebywać blisko Ojca w niebie.

W poniedziałek, 2 listopada Msze św. w naszym kościele będą sprawowane o godz. 7.00, 9.30, 15.00 i 18.30, a w Rudgerzowicach i Rakowie o godz. 17.00. W naszych kościołach filialnych pół godziny przed Mszą św. modlić się będziemy w intencji zmarłych polecanych w wypominkach zaś w Świebodzinie na modlitwę tę będziemy się gromadzili do 16 listopada w dni powszednie o godz. 17.45 a w niedzielę o 17.00. Przy bocznym ołtarzu św. Józefa wciąż jeszcze wyłożone są kartki wypominkowe z zaznaczoną datą ich odczytywania.

W tych listopadowych dniach duszom w czyśćcu możemy ofiarować niezwykły dar - odpust zupełny. Dotychczas można było uzyskać taki odpust codziennie od 1 do 8 listopada. W tym roku, ze względu na pandemię i związane z nią ograniczenia, zwłaszcza dotyczące zakazu większych zgromadzeń ludzi, Penitencjaria Apostolska wydłużyła możliwość uzyskania odpustu zupełnego przez cały listopad dając również – jak już wspominaliśmy - możliwość zyskania odpustu osobom, które nie będą mogły wyjść z domu. Mamy więc możliwość ofiarowania odpustu zupełnego za zmarłych przez osiem dni listopada dowolnie przez nas wybranych.

Więcej informacji o odpuście tutaj:

Listopadowy odpust zupełny