17 października 2020

Ważny komunikat parafialny

Sytuacja związana z epidemią koronawirusa nieustannie się zmienia, a odgórne zalecenia ulegają pewnym modyfikacjom. W związku z nowymi rozporządzeniami dotyczącymi tzw. „żółtej strefy”, w której się znajdujemy, a także postanowieniami Księdza Biskupa Diecezjalnego Tadeusza Lityńskiego związanymi ze stanem epidemii mają zastosowanie następujące wskazania:

1. W naszym sanktuaryjnym kościele może przebywać do 250 osób.

2. Podczas Mszy świętych i nabożeństw prosimy o zajmowanie oznaczonych miejsc, zachowując od siebie bezpieczną odległość. Nie siadajmy więc w miejscach wyłączonych z użytku. Dozwolone jest uczestniczenie we Mszy św. na zewnątrz świątyni w odległości nie mniejszej niż 1,5 m od siebie z obowiązkiem zakrywania ust i nosa.

3. Przez cały czas pobytu w świątyni jesteśmy zobowiązani do zakrywania ust i nosa za pomocą maseczki lub przyłbicy. Przypominamy, że z tego obowiązku zwolnione są jedynie osoby mające ku temu - potwierdzone przez lekarza - wskazania zdrowotne. Korzystajmy również z możliwości zdezynfekowania dłoni przy wejściu do świątyni.

4. Komunię Świętą możemy przyjąć tradycyjnie do ust bądź – do czego jesteśmy zachęcani w obecnej sytuacji – na rękę:

• Osoby, które wybierają przyjęcie Komunii Świętej na rękę prosimy o podejście do szafarza w pobliże ołtarza Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Przypominamy, że przygotowując się do przyjęcia Komunii Świętej ściągamy na chwilę lub odchylamy maseczkę, odsłaniając usta a następnie krzyżujemy dłonie lekko je podnosząc i wyciągając mniej więcej na wysokość ust. Lewa dłoń spoczywa na prawej. Szafarz położy na nią Komunię Świętą, którą prawą dłonią ze szczególną uwagą i szacunkiem bierzemy i wobec kapłana spożywamy.

• Jeśli podczas celebracji będzie dwóch lub więcej szafarzy, przynajmniej jeden z nich - przy ołtarzu Matki Bożej - będzie udzielał wiernym Komunii Świętej na dłoń. Jeśli będzie tylko jeden szafarz - najpierw udzieli Komunii Świętej wiernym na dłoń, a dopiero potem przyjmującym ją bezpośrednio do ust.

• Nowe wskazania nakazują szafarzom przed i po rozdzielaniu Komunii Świętej dezynfekcję dłoni i udzielania Komunii Świętej, mając zasłonięte usta i nos.

Właściwie przyjmowana Komunia Święta na rękę, łączy szacunek wobec Pana Jezusa obecnego w Najświętszym Sakramencie z miłością bliźniego. Dziś, w sposób szczególny, miłość bliźniego wyraża się najpierw w uczynieniu wszystkiego, co możliwe, aby nie narażać innych na zarażenie. Pamiętajmy, każdy z nas jest narażony na zarażenie koronawirusem i każdy z nas może być zagrożeniem dla innych. Przyjmowanie ze czcią Komunii Świętej na rękę, w żaden sposób nie ubliża Panu Jezusowi, a sprawia, że w tych trudnych czasach, zachowując wszystkie zasady bezpieczeństwa, możemy zjednoczyć się z Nim sakramentalnie.

ks. Mariusz Kołodziej