02 kwietnia 2023

Wielki Tydzień i Triduum Paschalne

Niedzielą Palmową rozpoczynamy Wielki Tydzień, doroczny obchód misterium paschalnego Chrystusa. Niech udział w dzisiejszej liturgii pomoże nam dotknąć całej głębi wydarzeń tego wyjątkowego czasu.

Z pomocą Bożej łaski i błogosławieństwa wejdźmy w przeżycia tego Wielkiego Tygodnia, abyśmy mogli doświadczać przechodzenia ze śmierci grzechu do życia w łasce i wolności dziecka Bożego. Oczyśćmy nasze serca, pozwólmy, aby Pan nas przemieniał, otwórzmy się na uzdrawiające działanie Jego łaski. Okazja do spowiedzi od poniedziałku do środy będzie jak zawsze pół godziny przed Mszą św. a w Wielki Piątek i w Wielką Sobotę po zakończonych liturgiach podczas wieczornych adoracji do godz. 23.00.

Zbliżają się najważniejsze dni w całym roku liturgicznym – Święte Triduum Paschalne.

WIELKI CZWARTEK

Wielkoczwartkowa Msza św. Wieczerzy Pańskiej z obrzędem obmycia nóg rozpocznie się o godz. 19.00. Tego dnia będziemy dziękować za dwa sakramenty: Eucharystię i kapłaństwo. Po zakończonej liturgii przeniesiemy procesyjnie Najświętszy Sakrament do przygotowanego ołtarza adoracji (dawniej nazywanego „ciemnicą”). Nasze modlitewne zatrzymanie zakończymy o godz. 23.00.

W Rudgerzowicach i Rakowie Msze św. tego dnia sprawowane będą o godz. 17.00 a adoracja potrwa do godz. 21.00.

WIELKI PIĄTEK

Adorację wznowimy w Wielki Piątek wspólną poranną modlitwą Kościoła tzw. ciemną jutrznią - o godz. 7.00. Tego dnia o godz. 15.00 rozpoczniemy również nowennę przed Świętem Bożego Miłosierdzia, po której – jeśli pogoda na to pozwoli – na Wzgórzu Chrystusa króla odbędzie się nabożeństwo Drogi Krzyżowej.

W Wielki Piątek Kościół nie sprawuje Mszy św. Zaprasza jednak wszystkich wiernych do udziału w liturgii Męki Pańskiej, której szczytowym momentem jest adoracja krzyża świętego. Liturgia Wielkiego Piątku rozpocznie się o godz. 19.00. Po jej zakończeniu nastąpi przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Grobu i adoracja do godz. 23.00. Liturgii Wielkiego Piątku w naszym sanktuarium będzie tego roku przewodniczył bp Paweł Socha.

W kościołach filialnych rozpoczniemy liturgię wielkopiątkową o godz. 19.00. Po jej zakończeniu adoracja Pana Jezusa w Grobie potrwa do godz. 21.00.

Przypominamy też, że w Wielki Piątek wierni między 18. a rozpoczęciem 60. roku życia, oprócz wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych, są zobowiązani do zachowania postu ścisłego, czyli do spożycia jednego posiłku do syta oraz dwóch skromnych posiłków w ciągu dnia. Osoby starsze i nieco młodsze (które ukończyły 14 lat) niech pamiętają tego dnia o wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych.

WIELKA SOBOTA

Wielka Sobota jest dniem, w którym jesteśmy zapraszani do modlitwy i skupienia, do adoracji Chrystusa Eucharystycznego w przygotowanym Grobie Pańskim. Postarajmy się znaleźć czas w przedświątecznym zabieganiu, zarówno w Wielki Piątek, jak i Wielką Sobotę na indywidualną modlitwę przed naszym Panem i Zbawicielem.

Adorację rozpoczniemy o godz. 7.00 modlitwą jutrzni. O godz. 20.00 zgromadzimy się przed kościołem, aby rozpocząć najważniejszą liturgię roku kościelnego - liturgię Wigilii Paschalnej. Będziemy celebrować noc Paschy Pana - noc Jego przejścia ze śmierci do życia, Jego zmartwychwstanie. Liturgię rozpoczniemy od poświęcenia ognia i zapalenia paschału, będziemy słuchać Słowa Bożego, znów zaśpiewamy radosne Alleluja, a także weźmiemy udział w poświęceniu wody i odnowimy chrzcielne przyrzeczenia. Bardzo prosimy zabrać ze sobą świece, które zapalimy podczas wchodzenia do świątyni oraz odnawiania przyrzeczeń chrzcielnych.

W kościołach filialnych liturgia Paschalna rozpocznie się o godz. 19.00. Po jej zakończeniu adoracja Najświętszego Sakramentu potrwa do godz. 21.00.

Poświęcenie pokarmów na stół Wielkanocny w Wielką Sobotę rozpoczniemy w kościele sanktuaryjnym o godz. 10.00 i potrwa ono do godz. 15.00. Pokarmy będziemy święcili co godzinę. W pozostałych miejscowościach naszej parafii wg następującego porządku: w Osogórze o 10.00, w Rudgerzowicach o godz. 10.30, w Rakowie o 11.00, w Podlesiu 11.30 i w Rosinie o 12.00. Ofiary zebrane podczas poświecenia pokarmów zostaną przeznaczone na utrzymanie Zielonogórsko-Gorzowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gościkowie Paradyżu.

ŚWIĘTA WIELKANOCNE

W wielkanocny poranek Niedzieli Zmartwychwstania o godz. 5.30 rozpocznie się wystawienie Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim a o godz. 6.00 uroczystą procesją rezurekcyjną, biciem dzwonów i radosnym śpiewem ogłosimy wszystkim, że Pan zmartwychwstał i jest z nami. Po procesji celebrować będziemy uroczystą Eucharystię. Kolejne Msze św. sprawowane będą o godz. 9.30, 11.00, 12.30, 16.00 oraz 18.00, w Rudgerzowicach o 10.00 a w Rakowie o 11.30.

W drugi dzień świąt - w Poniedziałek Wielkanocny - Msze św. sprawowane będą według porządku niedzielnego.